Statusové symboly včera a dnes

Ľudia na vyšších priečkach spoločenského rebríčka vždy radi dávali najavo svoje spoločenské postavenie. S meniacou sa dobou sa však menia aj statusové symboly. Niektoré viac, iné menej. Nemusí pritom ísť o okázalú demonštráciu majetku a luxusu, trendom je posun k zodpovednosti voči spoločnosti a životnému prostrediu.

solárna strecha

Energeticky sebestačné domy

Medzi neodmysliteľné a zároveň najstaršie statusové symboly patrí nepochybne bývanie. Mnohí z nás si v tejto súvislosti okamžite spomenú na okázalé, niekedy až komicky pôsobiace vily v štýle, ktorý získal priliehavé označenie „podnikateľský neobarok“. Podstatne kultivovanejším prejavom spoločenského postavenia sú energeticky sebestačné domy ohľaduplné voči životnému prostrediu. Mení sa tiež predstava o interiéri. Dosť bolo zlatých kľučiek a iných gýčov, preferuje sa štýlový nábytok na mieru.

Elektromobily

Automobily patria, naopak, medzi relatívne novšie symboly spoločenského postavenia. Aj tu však registrujeme podobný vývoj ako v bývaní. Samozrejme, i naďalej sa stretávame s ľuďmi, ktorí si myslia, že svoj status musia demonštrovať čo najširším vozovým parkom, prémiovými a športovými modelmi a čo najväčšími SUV. Našťastie, mnohí už prišli na to, že svoj status môžu zhmotniť aj inak a dávajú prednosť elektromobilom, ktoré natoľko nezaťažujú životné prostredie.

Vegetariánstvo a Fair Trade

K spoločenskému postaveniu patrí aj gurmánstvo a pôžitok z dobrého jedla, napríklad aj v luxusných reštauráciách pýšiacich sa michelinskými hviezdičkami. No aj v tejto oblasti zaznamenávame pozitívne zmeny. Úspešní a bohatí čoraz viac dbajú na zodpovednosť voči svojmu okoliu, ľuďom z menej rozvinutých krajín i zvieratám. Preto sa prikláňajú k vegetariánskej kuchyni či potravinám Fair Trade.

Starý dobrý alkohol

Od pôžitku z dobrého jedla je len kúsok k pôžitku z dobrého alkoholu. V tejto oblasti došlo azda k najmenším zmenám. Spoločenský status sa dá „premeniť“ aj do tekutej podoby – do tých najlepších a najvzácnejších vín, koňakov alebo whisky. To nie je žiadna novinka. Jedna z mála vecí, ktorá sa za ostatné roky zmenila, je spôsob, ako tieto nápoje nadobúdame, trendom je kvalitný alkohol online.