Oživenie záhrady s pomocou záhradnej kuchyne!

Vonkajšie kuchyne majú hneď niekoľko výhod: sú originálny spôsob ako ozdobiť záhradu, uľahčia grilovanie a upratovanie po ňom a poskytnú útulný priestor pre večerné posedenie.

Počet zákaziek na postavenie záhradnej kuchyne prudko stúpa. Vedeli by o tom rozprávať spoločnosti, špecializujúce sa na kuchyne na mieru. Ľudia sa chcú odlíšiť od susedov a zároveň vkusne upraviť svoje bývanie.  Je to logické, do vonkajšej kuchyne sa cez leto sťahuje rodinný život. Samozrejme, nejedná sa o lacnú záležitosť, no výsledok je tak úchvatný, že človek je ochotný „pustiť“ nejakú tú investíciu s vedomím, že v dnešnom uponáhľanom a stresovom svete robí niečo aj pre svoje zdravie, vrátane toho duševného. Nemusí ísť primárne len o romantiku. Rovnako ako pri varení je príjemné otvoriť si vo vonkajšej kuchyni notebook a venovať sa pracovným činnostiam.

Vonkajšiu  kuchyňu väčšinou tvorí pevný krb s pracovnou doskou. Môže nadväzovať na dom, alebo stáť samostatne pod pergolou.

Pri návrhu vonkajšej kuchyne je dobré vedieť, ako sa počas dňa pohybuje slnko. Stavbu ideálne umiestnime tak, aby nerušila susedov, spiace deti v dome a poskytovala tieň pri sparných horúčavách. Ak sa rozhodneme osloviť kvôli tejto stavbe architekta a firmu, bude výsledok kompromisom medzi našimi predstavami a profesionálnym návrhom. V prvom rade totiž musíte myslieť na svoje potreby a predstaviť si budúce užívanie tejto kuchyne. To ostatné dovedie priam k dokonalosti architekt.

Veľký záujem je o prepojenie krbu s klasickou kuchynskou linkou, ktorá vytvorí priestrannú odkladaciu plochu. Fajnšmekri si zaobstarávajú dve ohniská, klasické na pevné palivo a sekundárne na plyn s lávovými kameňmi na prípravu rýb.

Vonkajší krb má ohnisko väčšinou vo výške pracovnej dosky kuchyne. Krb býva vybavený polohovacím vyberateľným roštom alebo vkladacím grilom.

Vonkajší krb môžete mať vybavený integrovaným alebo vkladacím motor pre ražnenie prasiatka, stehna a ďalších pochúťok. Záhradná kuchyňa môže slúžiť rovnako ako tá interiérová. Môžeme v nej zapojiť mixér, rýchlovarnú kanvicu a ďalších šikovných pomocníkov.

Maľbu vonkajších stien kuchyne si vieme ulahčiť tím že využijeme kompresor a sprejovou formou vyriešime maľovanie.

Pri plánovaní záhradnej kuchyne je potrebné vedieť, že bude nutný základ pre stavebné prvky kuchyne a samozrejme certifikované prípojky elektriny a vody.

Vonkajšie kuchyne sú oázami pokoja, ktoré vystihujú a podčiarkujú vaše moderné bývanie – inými slovami povedané, nemusia byť najdrahšie aby naplnili naše potreby a vízie, skôr by mali byť elegantné a moderné, zodpovedajúce nášmu štýlu.

Dôležitou súčasťou vonkajšej kuchyne je pohodlné posedenie pre nás a našich hostí. Stôl by mal byť skôr väčší a nenáročný na údržbu. Pri projektovaní kuchyne nezabudnite na dostatok priestoru pre montáž doplnkových zariadení. V súčasnosti sú populárne robustnejšie vonkajšie chladničky s mraziacimi boxmi. Výnimkou nie sú ani televízory či hi-fi súpravy.

Väčšina vonkajších posedení končí v noci, takže je dôležitý správny výber osvetlenia. Populárny je napríklad stropný ventilátor so vstavanými svetlami.

Drez je nutnosťou pre vonkajšie varenie, nielen kvôli rýchlemu umývaniu kuchynského riadu, ale tiež manipulácií s potravinami (napríklad surovým mäsom, zeleninou a podobne).