Načo si v prírode treba dať pozor

V lete, počas dovoleniek a prázdnin, vyrážame na výlety do prírody azda ešte viac než inokedy. Niet sa čo čudovať, Slovensko je na prírodné krásy naozaj bohaté. Vždy je čo objavovať, ale treba byť zároveň opatrný. Príroda skrýva nielen množstvo krás a nádherných zákutí, ale aj nástrah, na ktoré nesmieme zabúdať.

1. Pozor na počasie

Akiste najväčšou nástrahou, ktorú zvykneme až trestuhodne podceňovať, je počasie. Príroda vie byť neraz krutá a nevyspytateľná. Dôkladne sa oboznámiť s predpoveďou počasia konkrétnej lokality je priam povinnosť, ale ani to nestačí. Treba byť pripravený aj na jeho vrtochy a podľa toho zvoliť oblečenie a samotnú trasu. Pri nepriaznivých predpovediach výlet radšej výrazne skráťme alebo úplne zrušme.

2. Pozor na terén

Boli ste v poslednom čase napríklad v Tatrách? Možno ste aj vy zaregistrovali „turistov“ v plátenkách, šľapkách alebo dokonca lodičkách. Je to neuveriteľné, ale aj takí ľudia sa nájdu. Pri plánovaní každého výletu pritom musíme brať do úvahy terén, v ktorom sa budeme pohybovať. Jeho náročnosti musíme prispôsobiť nielen obuv, ale aj oblečenie a ďalšie vybavenie, ako napríklad laná, reťaze a podobne. Bezpečnosť musí byť na prvom mieste.

3. Pozor na orientáciu

V prírode sa dá stratiť ľahšie ako vo veľkomeste. Trasu každého výletu si preto treba precízne naplánovať. Ideálne je nikdy neschádzať z vyznačených turistických chodníkov, v každom prípade ale nezabúdajme na kvalitnú mapu. A keď sa chystáme na náročnejšie túry, nebude na škodu ani kompas a buzola. Pred odchodom informujme známych, po akej trase pôjdeme, aby mali v prípade potreby o nás informácie.

4. Pozor na zvieratá

Asi najväčšie obavy v prírode máme z divých zvierat. V našich podmienkach napríklad z vlkov, líšok, diviakov, hadov a najmä medveďov. Isteže, aj na stretnutie s lesnou zverou musíme byť pripravení. Odporúča sa po ceste vydávať zvuky, aby sme ju odplašili. Takisto je dobré mať pri sebe niečo horľavé, zvieratá sa boja ohňa. Na pozore sa treba mať hlavne pred samičkami s mladými, od nich nám hrozí najväčšie nebezpečenstvo.

5. Pozor na hmyz

Pravdepodobnosť, že u nás natrafíme na divú zver, ktorá by nás priamo ohrozila, nie je až taká vysoká. Lenže s hmyzom sa stretneme takmer vždy, a to najmä v lete. Či už sú to komáre, osy, včely, čmeliaky, ovady alebo kliešte, prípadné poštipnutia alebo iné kontakty s našou pokožkou môžu byť nielen nepríjemné, ale aj nebezpečné. Nikdy preto nezabúdajme na repelent. A ak to myslíme vážne nielen s ochranou svojho tela, ale aj prírody, najlepšie eko repelent bez chemických prísad. Ak ho však pri sebe nemáte, nezúfajte. Ako prvú pomoc môžete použiť rôzne náplaste, ktoré nájdete na Tiande.