Oprava a servis plastových okien

Plastové okná sú jedny z najviac využívaných. Sú obľúbené najmä pre ich výhodnejšiu cenu v porovnaní s inými materiálmi, ale aj izolačné vlastnosti, jednoduchú údržbu či rozmanitosť štýlov a prevedení.

Plastové okná sú jednou z najčastejších možností či už pri novostavbe alebo výmene okien. Rozhoduje pri nich najmä výhodná cena ale aj niekoľko výhodných vlastností, ktoré poskytujú. Plastové okná sú pomerne vysoko odolné voči poveternostným vplyvom. Je menej pravdepodobné, že sa budú ohýbať, meniť farbu, vyblednú alebo že sa začnú olupovať rámy, ako sa to môže starať napríklad pri drevených oknách (je treba dodať, že správnou starostlivosťou sa dá týmto problémom vyhnúť aj pri drevených oknách).  Plastové okná si tiež nevyžadujú komplikovanú starostlivosť či povrchovú úpravu. Takéto plastové okná s dvoj alebo trojsklami dokážu byť energetický výhodným riešením, ktoré prispeje k vytvoreniu trvalo udržateľnej domácnosti.

Životnosť plastových okien

Pri správnej starostlivosti dokážu plastové okná vydržať aj niekoľko desiatok rokov. Na ich životnosť však vplýva niekoľko faktorov, od poveternostných vplyvov až po ľudský faktor. Ako každý exteriérový prvok vášho domova, tak aj plastové okná sú náchylné na poškodenia vplyvom počasia, ako je to krupobitie, silný vietor, mráz, zvýšená vlhkosť a podobne. Niektoré poškodenia plastových okien vznikajú aj nesprávnym používaním či mechanickým opotrebovaním. Niekedy sa môže zdať, že si poškodenie okien vyžaduje výmenu celého okna. Avšak nie vždy to musí byť pravdou. Vždy je najlepšie zvážiť, či sa dá okno najskôr opraviť. Výmena okien totiž zvyčajne stojí omnoho viac, než oprava okien.

Pravidelný servis plastových okien ako prevencia

Existuje riešenie, vďaka ktorému môžete predchádzať vzniku poškodení vašich plastových okien, a tým aj jeho opravám či výmene. Odpoveďou je servis okien. Čo si pod tým môžete predstaviť? Servis okien predstavuje komplexné profesionálne služby, ktoré pokrývajú kontrolu stavu okien cez ich rutinnú údržbu až po ich opravu či renováciu. Takýto servis okien by mal byť realizovaný profesionálmi. Tí zvyčajne dokážu identifikovať poškodenia okien ešte v ich zárodku, aby sa predišlo ich zhoršeniu. Vedia tiež, ako sa o okná starať, aby k poškodeniam vôbec nedochádzalo.

Oprava okien

Ak sa už poškodenia na vašich oknách objavili, nemusíte zúfať. Oprava plastových okien nie je náročný proces. Ak ste technicky zdatní, pri menších nedostatkoch si budete vedieť pomôcť aj sami. Avšak v najideálnejšom prípade je vhodné spoľahnúť sa na služby profesionálov. Najčastejšími poškodeniami plastových okien sú praskliny či diery v rámoch okien, poškodené tesnenie okien či problematické zatváranie alebo otváranie okien. Tiež sa môže vyskytnúť poškodenie kovania, ale aj pántov či iných súčastí okien alebo rámov. Servis plastových okien a ich oprava zvyčajne nie je náročný proces; výhodou je taktiež to, že plastové okná si nevyžadujú takmer žiadnu povrchovú úpravu, a tak nebude potrebné nanášať žiadne ochranné nátery, ako napríklad pri renovácii drevených okien.

Máte aj vy doma plastové okná? Chceli by ste vedieť, v akom stave sú? Aby ste sa vyhli vzniku poškodení, alebo aby ste poškodenia podchytili ešte vtedy, keď sa dajú opraviť, obráťte sa na profesionálov, ktorí vám okná skontrolujú, zhodnotia ich stav, opravia či zrenovujú a tiež vám ukážu, ako s oknami správne zaobchádzať, aby ste poškodeniam predchádzali čo najefektívnejšie. Tak nielen ušetríte na opravách okien, ale dobre fungujúce okná sú tiež predpokladom zdravej klímy v domácnosti.