Retro veci, ktoré sú opäť v móde

Je to tak trochu paradox dnešnej doby – v posledných rokoch sa dostali do módy nemoderné veci. Akoby sme už boli unavení z „revolučných“ a „prevratných“ noviniek pre budúcnosť a mali skôr potrebu vracať sa do starých dobrých čias, do minulosti, na ktorú tak radi spomíname.

 

Retro oblečenie

Módni návrhári so železnou pravidelnosťou hľadajú inšpiráciu v minulých dekádach. Móda sa priam cyklicky opakuje, to nie je nič nové. Hipsterská vlna retra je však čosi viac. Retro oblečenie sa stalo prejavom osobitného životného štýlu, s istou dávkou irónie by sme mohli hovoriť o zvláštnom fetiši. Čím viac je človek „out“, tým viac je vlastne „in“.

Retro dizajn

To, čo sme uviedli o móde, platí do veľkej miery aj o dizajne. Retro dizajn, alebo ak chcete vintage, už nájdeme takmer všade – od nábytku cez automobily až po predmety dennej spotreby. Dizajn s nádychom nostalgie považujeme za krásny. Niektorí akademici hovoria v tejto súvislosti o novej forme postmodernej estetiky.

Retro elektronika

Retro nájdeme aj tam, kde by nám ho kedysi ani len nenapadlo hľadať. Exemplárnym príkladom je elektronika. Zoberme si také mobily. Povedali by ste, že by sa v súčasnej dobe smartfónov vrátili do módy staré tlačidlové mobily? To, že sa tak deje, nie je náhoda, ale trend.

Retro foto

V súčasnosti takmer každý fotí na digitál a aj fotky si ukladáme digitálne, či už na sociálne siete, alebo na cloud. Lenže už sme svedkami aj opačného trendu. Pomaly sa vraciame k fotoaparátom na film a fotky chceme mať v hmotnej podobe. Spomienky nám neuchováva len Facebook, ale aj rámy a multirámy na tlačené fotografie.

Retro koníčky

Naše sklony k retru sa však neprejavujú len vo veciach, ale aj aktivitách. Príkladom môžu byť naše koníčky – keramika, staré remeslá, folklór… Alebo aj taký zlozvyk, ako je fajčenie. Zdalo sa, že fajky či žuvací tabak už patria minulosti, ale to je omyl. Sú späť ako mnohé iné veci a aktivity, ktorých sa nechceme vzdať.