Prečo sa ocitol slovenský hokej v problémoch

Hokej je polu s futbalom najpopulárnejší šport na Slovensku. Teší sa záujmu širokej verejnosti, majú ho radi prakticky všetky generácie, obľubujú ho muži i ženy a záujem o hokej badať aj u detí, ktoré s nadšením zbierajú hokejové kartičky svojich športových idolov. Lenže v posledných rokoch sa ocitol slovenský hokej v kríze spôsobenej tým, že sa naraz nakopilo hneď niekoľko vážnych problémov.

Koniec zlatej generácie

Každý hokejový fanúšik vie, že v roku 2002 dosiahla naša hokejová reprezentácia vrchol, keď vo švédskom Göteborgu vybojovala historické zlato. Dva roky predtým to bolo striebro, rok potom bronz. Lenže potom to už išlo s našimi výsledkami dolu vodou. Jedinou svetlou výnimkou bolo nečakané striebro v roku 2012, v ostatných rokoch sa nám však nedarí prebojovať ani len do štvrťfinále. Naša zlatá generácia hokejistov postupne ukončila kariéru a my zisťujeme, že ju nemáme kým nahradiť.

Nízka úroveň domácej súťaže

Ďalším problémom slovenského hokeja je pomerne slabá úroveň domácej súťaže. Tej určite nepomohol ani odchod Slovana Bratislava do KHL, naša liga tým stratila na atraktivite. Najlepší hráči odchádzajú do zahraničia a do ligy prichádzajú zväčša len priemerní cudzinci. To je však iba časť pravdy. Alarmujúci je tiež klesajúci počet Slovákov, ktorí hrávajú v zámorskej NHL. Boli časy, keď sme z nich mohli vyskladať takmer celý tím, teraz ich spočítame na prstoch dvoch rúk. A ani s počtom hráčov v KHL nie sme na tom oveľa lepšie.

Problémový prechod k seniorom

Veľa sa tiež hovorí o problematickej práci s mládežou. Čoraz menej detí sa hlási na hokej. Ide o finančne náročný šport, ktorý si môžu dovoliť len bohatšie rodiny. Napriek tomu výsledky v mládežníckych kategóriách nie sú až také zlé. Ešte väčším problémom je prechod k seniorom. Kto je v kategórii do dvadsať rokov talent, ešte automaticky neznamená, že sa stane hviezdou v seniorskej reprezentácii. A nám sa takých talentov „stráca“ až priveľa.

Financie a spory vo vnútri

Nie všetky problémy nášho hokeja sú však čisto hokejovej povahy. Úspechy z minulosti sme nedokázali využiť ani po komerčnej a marketingovej stránke. Nedostatok financií vidno hlavne na zúfalej úrovni našich štadiónov, nedostatku hokejových plôch a slabom materiálnom zázemí. A akoby toho nebolo málo, do toho všetkého prišli aj nedávne spory vo vnútri hokejového zväzu, ktoré vyústili až do známeho bojkotu reprezentácie. Aby sme však neboli iba pesimisti, treba tiež dodať, že badať aj prvé náznaky zlepšenia, a to najmä po nástupe hokejovej legendy Miroslava Šatana na post generálneho manažéra našich reprezentácií. Že by sa slovenský hokej konečne odrazil od dna?