Kedy by ste mali zvážiť výmenu výťahu?

Stalo sa vám už, že ste mali niekedy obavu nastúpiť do výťahu a radšej ste uvažovali nad tým, že zapracujete na vašej kondícií a využijete schody? Nie je to určite príjemná situácia pre nikoho. Ak ste milovníkom adrenalínu, možno sú práve staré výťahy to pravé pre vás. Bežný človek si však takéto chvíle neužíva a radšej pouvažuje nad výmenou výťahu v bytovom dome alebo administratívnej budove.

V niektorých prípadoch môže byť riešením servis výťahov, inokedy však nepomôže ani ten. Skúste si všimnúť, akým spôsobom váš výťah funguje. Ak sa u neho prejavujú niektoré z týchto znakov, mali by ste rozmýšľať minimálne nad servisom výťahu alebo v ideálnom prípade nad jeho kompletnou výmenou za úplne nový výťah.

1. Váš výťah sa začal výrazne spomaľovať

To, že sa vám zdá, že váš výťah ide o niečo pomalšie, ako kedysi, nemusí byť iba pocit. Vo väčšine prípadov to je prvé znamenie toho, že by ste mali zvážiť aspoň dôkladný servis výťahu vo vašom bytovom dome. Najčastejšie opotrebovanie výťahu však nie je pozorovateľné v bytových domoch, ale práve v obchodných priestoroch a administratívnych budovách. Denne sa tu premeľú stovky, ak nie rovno tisíce ľudí. Pre bezpečnosť všetkých týchto ľudí je nevyhnutné pravidelne vykonávať servis výťahu, ale zároveň je nesmierne dôležité nepodceniť výmenu výťahu.

2. Brzdy výťahu už nefungujú tak, ako kedysi

Ak výťah zastaví pod alebo nad podlažím, mali by ste mu venovať pozornosť, pretože ide o znak nesprávne fungujúcich bŕzd. V tomto prípade už ide o bezpečnosť pasažierov. Najmenším problémom tu môžu byť práve zakopnutia a pády. Tu už by ste mali zvážiť opravu bŕzd a celkový servis vášho výťahu, prípadne celý výťah vymeniť.

3. Často evidujeme akékoľvek poruchy výťahov

Či už ide o nefunkčnosť dverí, celkový chod a fungovanie výťahu je obmedzené alebo si často všímate drobné závady, je čas na výmenu. V tomto prípade už asi nepomôže ani pravidelný servis výťahu.