Snažíte sa chudnúť po pôrode?

Pre mnoho žien môže byť dosiahnutie zdravej váhy po tehotenstve problémom.

Môže byť stresujúce starať sa o novorodenca, prispôsobiť sa novej rutine a zotaviť sa z pôrodu.

Po pôrode je však dôležité vrátiť sa k zdravej váhe, najmä ak plánujete v budúcnosti znova otehotnieť.

Počas tehotenstva som pribrala približne 40 kg. Po pôrode som prešla na zdravú stravu, aj keď priznávam, že zmeniť stravovacie návyky je veľmi ťažké pri malom dieťati. No, ale ani po pól roku mi váha neklesala a preto som sa rozhodla, že musím do svojho života zaradiť aj šport, lebo bez pohybu to asi nepôjde. Žiaľ, nemám to šťastie a váha sa sama nestratila. Každopádne toto bol prvý moment kedy som sa začala rozhodovať, že si kúpim športový kočík a začnem aj s malou behávať. Pochopila som, že aj, keď si myslím, že som aktívny človek a v podstate celé dni pracujeme s manželom na novom dome a na záhradke a nie je mi cudzie chytiť sa aj práce pri pokladaní chodníka v záhradke. Ak treba pomôžem manželovi pri práci s miešačkou, betónovaním a pomáham, mu aj s prácami, kde by sa skôr vyžadovala mužská pomoc.

Pri redukcii váhy mi pomohli tieto rady.

  • Stanovte si reálnu váhu, ktorú dokážete zdravo schudnúť.
  • Nedávajte si nezmyselné diéty. Po pôrode potrebuje vaše telo dobrú výživu, aby sa uzdravilo a vrátilo do pôvodného stavu.
  • Jedzte potraviny s vysokým obsahom vlákniny. Konzumácia potravín s vysokým obsahom vlákniny pomáha pri chudnutí.
  • Vyvarujte sa pridaného cukru a rafinovaných sacharidov. Cukor a rafinované sacharidy majú vysoký obsah kalórií a zvyčajne majú nízky obsah živín.
  • Vyvarujte sa alkoholu. Výskum ukázal, že malé množstvá alkoholu, napríklad pohár červeného vína, môžu mať určité zdravotné výhody. Avšak, pokiaľ ide o chudnutie, alkohol poskytuje ďalšie kalórie bez výživy.
  • Začnite cvičiť. Kardio, ako je chôdza, jogging, beh, jazda na bicykli a intervalový tréning, vám pomáha spáliť kalórie a má množstvo zdravotných výhod. Cvičenie zlepšuje zdravie srdca, znižuje riziko a závažnosť cukrovky a môže znižovať riziko niekoľkých druhov rakoviny. Aj keď samotné cvičenie vám nemusí pomôcť schudnúť, bude sa spájať s dobrou výživou a vy sa budete cítiť lepšie.
  • Pite dostatok vody. Pitie dostatočného množstva vody je nevyhnutné pre každého, kto sa snaží schudnúť.
  • Byť novou matkou môže byť skľučujúca úloha a veľa práce. Nedostatok spánku a stres môžu byť ohromujúce a až 15% matiek tiež trpí postnatálnou depresiou.

Aj keď je dosiahnutie zdravej váhy po tehotenstve dôležité, nemalo by to zvyšovať neprimeraný stres a úzkosť.