Možnosti bývania

housesChceli by ste sa osamostatniť? Rozmýšľate nad vlastným bývaním? Možností je veľa a môže byť ťažké si spomedzi nich vybrať tú najlepšiu, respektíve najvhodnejšiu pre vás. Čo všetko treba zvážiť? Podľa čoho sa rozhodnúť? Tento článok sa vás pokúsi naviesť na to najlepšie rozhodnutie.

  1. Za prvé, musíte sa rozhodnúť, kde chcete bývať. Láka vás pokojná atmosféra dediny alebo žijúca energia mesta? Respektíve si vaše vysnené bývanie predstavujete na periférii mesta? Ak si vyberiete dedinu, zvážte dostupnosť do mesta respektíve to ako veľmi je uprostred prírody? Čo vám vyhovuje viac? Ak mesto, predstavujete si metropolu, väčšie mesto alebo malé mestečko?
  2. Rozhodnúť sa medzi domom či bytom je taktiež kľúčové. Byty nemusia byť len panelákové. Krásne byty sa dajú nájsť v radových výstavbách centier mesta, v malých vilkách alebo mestských domoch. Môžete teda bývať v byte, ale nemusí to byť klasická králikáreň s malým balkónikom ale krásny byt v historickom meste so záhradou v zadnom dvore.
  3. Rozhodli ste sa pre dom? Varianty domovej výsadby sú v dnešných možnostiach skoro nekonečné. Napríklad tehlové domy, bungalovy, drevostavby alebo rôzne modulové domy. Môžete si vybrať dom na kľúč, holo dom alebo hobby verziu.
  4. Dôležité je ešte zvážiť okolie. Čo všetko je pre vás dôležité, čo vám vadí, s čím by ste sa nevedeli zmieriť, čo by ste prekusli?
  5. Človek rozmýšľa inak aj podľa toho, či má alebo nemá deti. Pri deťoch je uľahčujúca dobrá občianska vybavenosť v pešej dostupnosti – tým myslím hlavne škôlky a školy.
  6. Vec, ktorú ešte treba premyslieť je to, či sa chcete osamostatniť a hneď si kúpiť vlastné bývanie alebo rozmýšľate nad nájmom. Nájom je lepší v prípade, ak si ešte nie ste istý tým, že na danom mieste chcete dlhodobo ostať a zabývať sa alebo ste ešte v období kedy ešte rozmýšľate nad tým kde sa usadiť, ale viete, že nejakú dobu budete na danom mieste. Nie je veľmi múdre brať si hypotéku, ak si miestom bývania nie ste istý aspoň na dlhšiu dobu.
  7. Máte nejaké špecifiká? Nezabúdajte na ne. Je pre vás dôležité, aby bola v okolí možná donáška alkoholu či sushi? Zistite si to dopredu.