Život v meste a život na vidieku je v mnohom odlišný. Ak sa vám stalo, že sa v dospelosti prvý krát sťahujete z mesta na vidiek, skutočne stojí za to, sa na to dobre pripraviť a pripraviť jemné mestské ručičky na skutočnú prácu.
Mnoho ľudí sa totiž na vidiek sťahuje s romantickou predstavou toho, ako za spevu vtákov popíja kávičku na svojej nádhernej záhrade plnej lúčnych kvetín, ovocných stromov a nádherného výhľadu do nekonečného horizontu. Bez hluku mesta, áut, električiek a ďalších záležitostí. Realita je však často krát iná, drsnejšia. Starostlivosť o dom a pozemok na vidieku je totiž o chĺpok náročnejšia ako upratanie trojizbového bytu na sídlisku.
Čo váš na vidieku čaká a neminie
- Budete sa musieť naučiť, čo to okolo domu. Často napríklad domy na vidieku nie sú pripojené na kanalizáciu, ale majú vlastné žumpy či septiky. Už viete aké kalové čerpadlo si zakúpite? Niekedy sa zas poškodí odkvap, kotol či nefunguje voda. Tu neexistuje správca, tu ste správcom vy. Poradíte si?
- Kosenie trávy. Niekto to miluje. Možno sa na to tiež už tešíte a neviete sa dočkať. Každopádne keby vás nadšenie prešlo, existujú robotické kosačky, zachránia vás.
- Hluk. Nie je to síce hluk mesta, ale hluk susedov, spojených s ich dennými záľubami. Kosačky, motorové píly či miestni štamgasti vracajúci sa z krčmy domov.
- Smrad. Na vidieku to proste smrdí. Hospodárske zvieratá, hnoj, často aj žumpy.
Samozrejme život na vidieku má svoje nesporné výhody, väčšie prepojenie s prírodou, spomalenie hektického mestského života, harmónia spojená s množstvom vlastného vonkajšieho priestoru a ja si osobne myslím, že stojí za to. Je ale dobré, pripraviť sa aj na prácu s vidiekom spojenú a zložiť si ružové okuliare už dopredu, aby ich náhle strhnutie po príchode nebolo tak bolestivé.