Altánky

Altánky predstavujú drevené stavby, ktoré sú umiestňované hlavne na záhradách popri rodinných domoch. Altánky nemusia byť vyhotovené len z dreva a samozrejme, nemusia sa nachádzať výhradne v priestoroch záhrad. Altánky sú takisto určitou formou stavby, no omnoho jednoduchšou čo sa týka vyhotovenia, ale tiež čo sa týka „papierovačiek“. Altánky si nevyžadujú žiadne stavebné povolenia.

Altánky majú široké využitie. Poslúžia ako priestor na rodinné oslavy či posedenia s priateľmi, a to bez akýchkoľvek obmedzení. Využívať ich môžete dokonca aj v zime, a to buď vďaka fóliám, alebo vďaka krbu, ktorý môže byť tiež súčasťou altánku.  Takéto altanky si však vyžadujú špeciálne umiestnenie, pretože je potrebné myslieť aj na to, aby sme predišli nepríjemnostiam s ohňom. Altánky s krbom sú zhotovované a tiež vybavené špeciálnym materiálom, ktoré sú spoľahlivo ohňovzdorné.

Altánky si zákazníci môžu postaviť svojpomocne alebo si ich môžu kúpiť z rôznych katalógov, ktoré dnes nájdete na internete hneď niekoľko. Cenová relácia altánkov sa pohybuje v rozmedzí niekoľkých tisíc eur. Závisí od zákazníka koľko sa rozhodol do altánku investovať a čo od altánku vyžaduje. S kvalitou, samozrejme, narastá aj cena, no na altánkoch sa šetriť neoplatí! V porovnaní s kupovaným altánkom predstavujú svojpomocne zhotovené altánky nevýhodu v tom, že na ne nemáte nijakú záruku. No z druhej strany, ak si dokážete zabezpečiť lacnejšie drevo, ušetríte minimálne pár stoviek eur. Ako sa vraví, všetko má svoje výhody, ale rovnako aj nevýhody. Záleží len na zákazníkovi, čo uprednostní. Či si zvolí bezstarostnosť, no vyššiu cenu, alebo sa rozhodne pre trošku náročnejšiu cestu výstavby, ale ušetrí zopár peňazí.

Altánky plnia nielen praktické ciele, ale tiež vynikajú esteticky. Vaša záhrada nadobudne novší, zaujímavejší, originálnejší a tiež modernejší vzhľad. Altánky so sebou prinesú jedinečnú atmosféru, ktorá prispeje k relaxácii a oddychu. Okrem tejto príjemnej možnosti ich využitia, altánky veľmi dobre poslúžia ako úložný priestor pre záhradné náradie, bicykle, kosačky a pod. Altánky môžete postupne doplniť o skrinky alebo poličky, ktoré vám pomôžu usporiadať si všetko, čo pre údržbu záhrady potrebujete. Ženy ocenia možnosť využiť altánky ako kuchynku v prírode, vďaka ktorej už nebudú musieť variť v dome.

Najčastejšie predávanými sú záhradné altánky vyhotovené z dreva. Je to určite aj preto, že drevo je prírodný materiál, ktorý je známy svojimi kvalitami a reprezentuje prírodu. V takom prípade je potrebná pravidelná impregnácia, ktorá altánky ochráni pred škodlivými škodcami, a tak predĺži ich životnosť. Okrem toho je dôležité ošetrenie dreva špeciálnym náterom, vďaka ktorému ochránite drevo pred slnečným žiarením a nepriaznivým počasím. Doprajte si pravú radosť v podobe kvalitného altánku.