Jedným z hlavných a najdôležitejších ochranných prostriedkov pre motocyklistu je prilba. V súčasnosti je na trhu veľké množstvo prilieb, ktoré spĺňajú tie najprísnejšie bezpečnostné normy. Navyše už to nie je iba o bezpečnosti, ale aj o štýle. Je len na vás či chcete pôsobiť ako armyboy alebo nevinní skútrista. Prilba vám štýl a celkový dojem určite pomôže dotvoriť. Jednou z najdôležitejších vecí je samotná údržba. Pri jednoduchom dotiahnutí skrutiek vám pomôžu gola sady a pri čistení častokrát len voda, čistiaci prostriedok a kus látky, ktorej sieťové prvky pomôžu pri absorbovaní nečistôt. V nasledujúcom článku sa zameriame nato, aké druhy prilieb sú momentálne na trhu a ako si vybrať tú správnu pre vás.
Druhy prilieb
V súčasnosti sa vyrába niekoľko druhov prilieb, ktoré sa líšia svojím dizajnom. Medzi tie najzákladnejšie typy, ktoré nájdete takmer vo všetkých špecializoaných predajniach patria:
- otvorené prilby,
- zatvorené prilby,
- kombinované prilby,
Otvorenú prilbu najčastejšie používajú majitelia skútrov a klasických motocyklov. Veľká výhoda spočíva v jej skladovateľnosti a pokiaľ máte skúter, prilbu môžete bezproblémov skladovať v úložnom priestore a ešte vám ostane dostatok miesta pre gola sady. Jej nevýhoda je, že zväčša nemá ochranu spodnej časti tváre. To znamená, že zakrýva hlavu, ale nie úplne celú tvár. Otvorená prilba je vhodná pre malé trasy po mestskej premávke.
Uzavretá prilba je medzi motocyklistami najbežnejšou a najobľúbenejšou. Chráni nielen hlavu, ale aj tvár. Keďže štruktúra a sieťové prvky prilby sú z pevného materiálu je vysoko odolná a pevná. Uzatvorená prilba je prakticky jeden celok s prierezom, ktorý zakrýva ochranné sklo. Medzi mínusy uzatvorenej prilby patrí nedostatočná ventilácia a znížené pozorovacie uhly.
Kombinovaná prilba, alebo inak nazývaná aj integrálna prilba. Je to kombinácia vyššie uvedených prilieb. Jej výhodou je všestrannosť. Prechádzate mestskou premávkou? Vyklopíte si prednú časť prilby a užívate si pomalú jazdu. Naopak potrebujete sa s motorkou presunúť cez obchvat? Sklopíte prilbu a vychutnávate si jazdu.
Tipy na výber
Z uvedených typov je uzavretý a kombinovaný typ prilby optimálny pre takmer každý motocykel. Výber je len na vás. Každý motorkár mi dá za pravdu, že príslušenstvo musí byť spoľahlivé a pohodlné a až potom esteticky pekné. Na cestách je čím ďalej tým viac iných dopravných prostriedkov a doprava je zhustená, preto nezanedbávajte ochranu svojej hlavy. To akým spôsobom si vyberiete prilbu je koniec koncou vaše rozhodnutie. Môžete si vybrať na základe výrobcu, ceny, odporúčaní atď. Najdôležitejšie je vybrať si prilbu, ktorá presne zodpovedá vašej veľkosti hlavy. Ak si vyberiete prilbu, ktorá je vám malá, bude veľmi obtiažne si ju vôbec nasadiť a v neposlenom rade vás bude tlačiť počas jazdy, čo je nielen nepohodlné, ale aj nebezpečné. Normálna prilba by mala pevne ,,sedieť“ na hlave, pričom by nemala tlačiť. V procese nastavenia je potrebné ju upevniť a potom skontrolovať. Najlepšie to urobíte tak, že rukou si držíte prilbu a pomaly sa snažíte otáčať hlavu v nej. Prilba by vám mala dôkladne obopínať hlavu no nemala by vás príliš tlačiť. Takisto by sa vám v nej nemala hlava voľne otáčať.